„NIE BYŁO CZASU NA STRACH…” – z Janiną Wasiłojć-Smoleńską rozmawiają Marzena Kruk i Edyta Wnuk

Skończyłem niedawno słuchać audiobooka „NIE BYŁO CZASU NA STRACH…” pod którym kryje się rozmowa z ś. p. panią Janiną Wasiłojć-Smoleńską. Nie wiedziałem czego oczekiwać po tym tytule, trafiłem na to nagranie nieco przypadkiem w księgarni IPN i tak towarzyszyło mi podczas ostatnich tygodni dojeżdżania do pracy.

Pani Janina jest niezwykle skromną ale wyjątkową osobą. Na nagraniu z 2009 (rok przed swoją śmiercią) wciąż mówi bardzo żywo. Nagranie jest zapisem jej wspomnień: przedwojennego życia na Wileńszczyźnie, okresu okupacji a przede wszystkim walki z hitlerowskim najeźdźcą oraz ze służbami bezpieczeństwa po wojnie.

Uderzyła mnie pogoda ducha osoby która zapłaciła tak wysoką cenę za honor i wierność ojczyźnie (wieloletni pobyt w więzieniu w bardzo trudnych warunkach). Niesamowite historie o życiu w lesie, partyzantce, przyjaźni, tęsknocie za rodziną, za „zwyczajnym” życiem ale też niebywałe poświęcenie które dla pani Janiny było czymś naturalnym. Niezwykle zaskoczył mnie humor jakim „Jachna” (pseudonim) żyła będąc w więzieniu oraz anegdoty z tamtych czasów.

 

Bardzo polecam!

Dane wydawcy

Nie było czasu na strach…” Z Janiną Wasiłojć-Smoleńską rozmawiają Marzena Kruk i Edyta Wnuk

  • Okładka audiobooka
    Okładka audiobooka

„Nie było czasu na strach…” Z Janiną Wasiłojć-Smoleńską rozmawiają Marzena Kruk i Edyta Wnuk (audiobook w interpretacji Anny Marii Buczek i Teresy Lipowskiej), Szczecin 2017, ss. 20, długość nagrania 8 h 47 min, ISBN 978-83-65574-28-2

Publikacja jest zapisem wielogodzinnych rozmów Marzeny Kruk i Edyty Wnuk z Janiną Wasiłojć-Smoleńską ps. „Jachna” (1926–2010), żołnierzem pierwszego oddziału partyzanckiego na Wileńszczyźnie, dowodzonego przez Antoniego Burzyńskiego ps. „Kmicic”, a potem V Brygady Wileńskiej AK, na której czele stał mjr Zygmunt Szendzielarz ps. „Łupaszka”. Bohaterka opowiada o swoim dzieciństwie, walce w partyzantce, a także działalności w podziemiu niepodległościowym, za którą została skazana na podwójną karę śmierci, zamienioną w wyniku amnestii na piętnaście lat więzienia.

W nagraniu – powstałym w oparciu o książkę wydaną pod tym samym tytułem w 2009 r. – w rolę „Jachny” wcieliła się Teresa Lipowska, z którą rozmowy prowadzi Anna Maria Buczek.

Biogram bohaterki audiobooka „Nie było czasu na strach…” Janiny Wasiłojć-Smoleńskiej ps. „Jachna”